Ana içeriğe atla

sigarayi birakmak icin etkili tedavi gerekirTütün bağımlılığı genellikle birden fazla bırakma girişim ile bırakılan bagımlılıgı yüksek  kronik bir hastalıktır. kullanıcıların çoğu bırakırken destek alırken bir kısımda kendi iradesiyle bırakmaya çalışmış başarılı olanlar olmussada destek alanlara oranla daha başarısız olmuslardır. 

 Davranışsal müdahaleler (danışmanlık) ve ilaç  sigara bırakmaya yardımcı olabilir, ancak danışmanlık ilaç kombinasyonu ve kararlılık hepsi bir arada olunca daha etkilidir.

Davranış Tedaviler

Davranış tedavileri kendi kendine bırakmaya çalışanlara  bireysel danışmanlık psikolojik destek ve ialç tavsiyesinde bulunurlar.bunlar arasında akapuntur hipnoz gibi degişik tedavi secenekleride mevcuttur.. bu tedavi yönteminde  kişi yüksek riskli durumları tanımak ve onlarla başa çıkmak için başa çıkma stratejileri geliştirmek için sigaranın yoksunluk etkilerini tanımak ve önlem almak için psikolojik destek alırlar.. terapi yontemiyle siğarayı bırakmıs bir çok insan vardır..bunların çoğu ilaç kullanmakdan ziyade iradelerini ğeliştirmiş gerekli psikolojik destegi almış destek almadan bırakanlara göre daha hazırlıklı ve kolay bir şekilde sigaradan uzaklaşmış kesimlerdir.

Nikotin Replasman Tedavileri

Nikotin replasman tedavileri  sigara bırakma tedavisinde kullanılmak üzere tıbbi ürünlerden destek alarak tedavi olmus kişilerdir.nikotin sakızı, nikotin bandı   spreyler, soluma cihazları wb gibi destekleyici ürünlerle yoksunluk sendromunu en aza indirgeyen ilaçlar bugun çoğu insanın siğarayı bırakmasında çok yardımcı olmuslardır.. ama uzmanlara göre ilaç tedavisi artı davranışssal terapi yontemi bir arada kullanıldıgında bırakma olasılıgı çok daha fazla olmakla beraber süreç daha geçmektedir..

son zamanlarda ilaç konusunda özellikle bupropion içerikli ilaçlar zyban  Champix gibi kendisini kanıtlamış ilaçlar kullanıcı siğarayı bırakmadan ilaçlarla beraber bir süre daha içmeye devam ediyor..bagımlı ilaçların etkisiyle zaman içerisinde kendiliğinden siğaradan tiksiniyor ve içmeyi kesiyor.


Güncel Tedavi Araştırma

Bilim adamları şu anda yeni sigara bırakma tedavilerini  geliştirmek için bir çok araştırma yapmaktadır.gelişmeler   ümit vericidir , nikotine karşı kanın bagısıklık sistemini ğüçlendirerek nikotin tarafından beyine giden etkilerini bloke etmeye yonelik çalışmalar devam etmektedir.bu amaçla bilim adamları bir aşı geliştirme çalışası içerisindeler..


SIGARA, son yazılar, Champixi zyban,bupropion,sigara bırakma ilaçları,sigara nasıl bırakılır,sigara bırakmak için akapuntur hipnoz,puro bagımlılıgı,sigara krizleri kaç gün sürer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

eroinin cekilme sureci yani kriz

Eroinin yoksunluk semptomları çekilme sureci yanı halk dilinde eroin krizi kişinin kullandığı maddenin kalitesine alma şekline ve ne kadar zaman kullandığına gore değişir.genelde hayatı tehlike çok olmasa da ileri derece bagimlilarda ölümde görülmektedir.eroin çekilmesi rahatsız bir durumdur ama etkileri nedir bilmekte fayda var.en azından yakınlarında n şüphelendikleri var ise bu belirtilere gore on bilgi sahibi olurlar.
Eroin krizi:neler yaşanır
Rahatsız edici eroin krizlerinin birçok beirtis vardır. Ağır gripe benzer bir etki yaratır ama daha kotudur.kış aldığı maddenin miktarına gore sancı çeker.uç gün ile yoğunluğa gore on gün arasında sürebilir ama ortalama bir haftadır.
Hızlı nabıznabız atisBulantıKusmaİshalBunaltıKemik ağrısıKas ağrısıEklem ağrısıYüksek kan basıncı ve yusek atesUykusuzlukArtan inlemelerUsume ve titremeTerlemeİrileşmiş gözbebekleriBurun akıntısıKas spazmları Çünkü opioid çekilme sırasında birçok kişi grip gibi hisseder .ilk uç gün tepe noktaya çıkar bir hafta iç…

altanetif bırakma yöntemleri

eroini bırakırken bırakma döneminde vucut inanılmaz derecede yorgun ve bitkim düşer özellikle ilk 48 saaaten sonra eroin vucuttan çekildikçe siz halsiz düşer yemekden sudan kesilirsiniz..eroin buyuk oranda çekilir ilk 72 saaten sonra ama sizde bırakdıgı yorgunlkuk halsilzlik bitkinlik hat safhada olur tabisizde bunu eroinebaglar dahada fazla istek duyarsınız..bu yontemde kendinize çok güvenmeli vebir daha olmaması gerektiginibilmelisiniz.yapacagınız şey ilk 72 saaten sonra sizde oluşan yorgunluk ve hastalıgın verdiği o inanılmaz eroin istediğini kırmak için bir seferliğine küçük miktarda 1 veya 2 küçük paket alabilirsiniz..aldıkdan sonra zaten kendinize gelir o yorgunluk biter iştetam o sırada alabildiğiniz kadar gıda ve almalısınız ..amacımız zaten vucuduma kriz anında alamadıgımız enerjiyi vermek vermeliyizki diger günleri daha rahat atlatalım merak etmeyin o küçük miktarda aldıgınız eroin tekrar o eski krizleri yaşatmaz size sadece enerji depolamak için mola vermek d…

esrarın içilme şekillerine göre zararları

esrar ne zaman bulundu kim buldu bilmiyorum ama filmlerde bile hatırlaranız kızıldereliler barış çubugu yakarlardı sanırım otun verdiği dinğinlik keyif ( tabi geçici şeyler bunlar ) ile varılan huzurla herkeze barış herkeze sevişme demek istediler..esrarın zararları malum alınan her nefesde kaç. milyon beyin hücresinin öldüğü ciğerlerin durumu vs saymakla bitmez bunlar zaten bizimde bildiğimiz şeyler..birde esrarı degişik şekillerde metodlarda içenler vardır bazısı daha kolay geldiğinden bazısı keyifden bazısıda artık çok içmekden daha sert yöntemlere başvurarak kafayı bulabilme derdindendir..biliyoruz uyuşturucu içenler bir şekilde eski yakaladıgı kafayı bulmak istiyorlarsa dozajı arttırmak zorundadırlar..çünkü her içimde beyin sevunma mekanizması dahada gelişecek alınan eski miktardaki alınan uyuşturucu bir önceki kafayı vermiyecekdir... bu yüzdendir insanlar miktarı arrtırmak yerine içim şekillerini değiştirerek aynı etkiyi yapmak istemişler ve başarmışlardırda..esrar içme yöntemle…