29 Temmuz 2013 Pazartesi

sigarayi birakmak icin etkili tedavi gerekirTütün bağımlılığı genellikle birden fazla bırakma girişim ile bırakılan bagımlılıgı yüksek  kronik bir hastalıktır. kullanıcıların çoğu bırakırken destek alırken bir kısımda kendi iradesiyle bırakmaya çalışmış başarılı olanlar olmussada destek alanlara oranla daha başarısız olmuslardır. 

 Davranışsal müdahaleler (danışmanlık) ve ilaç  sigara bırakmaya yardımcı olabilir, ancak danışmanlık ilaç kombinasyonu ve kararlılık hepsi bir arada olunca daha etkilidir.

Davranış Tedaviler

Davranış tedavileri kendi kendine bırakmaya çalışanlara  bireysel danışmanlık psikolojik destek ve ialç tavsiyesinde bulunurlar.bunlar arasında akapuntur hipnoz gibi degişik tedavi secenekleride mevcuttur.. bu tedavi yönteminde  kişi yüksek riskli durumları tanımak ve onlarla başa çıkmak için başa çıkma stratejileri geliştirmek için sigaranın yoksunluk etkilerini tanımak ve önlem almak için psikolojik destek alırlar.. terapi yontemiyle siğarayı bırakmıs bir çok insan vardır..bunların çoğu ilaç kullanmakdan ziyade iradelerini ğeliştirmiş gerekli psikolojik destegi almış destek almadan bırakanlara göre daha hazırlıklı ve kolay bir şekilde sigaradan uzaklaşmış kesimlerdir.

Nikotin Replasman Tedavileri

Nikotin replasman tedavileri  sigara bırakma tedavisinde kullanılmak üzere tıbbi ürünlerden destek alarak tedavi olmus kişilerdir.nikotin sakızı, nikotin bandı   spreyler, soluma cihazları wb gibi destekleyici ürünlerle yoksunluk sendromunu en aza indirgeyen ilaçlar bugun çoğu insanın siğarayı bırakmasında çok yardımcı olmuslardır.. ama uzmanlara göre ilaç tedavisi artı davranışssal terapi yontemi bir arada kullanıldıgında bırakma olasılıgı çok daha fazla olmakla beraber süreç daha geçmektedir..

son zamanlarda ilaç konusunda özellikle bupropion içerikli ilaçlar zyban  Champix gibi kendisini kanıtlamış ilaçlar kullanıcı siğarayı bırakmadan ilaçlarla beraber bir süre daha içmeye devam ediyor..bagımlı ilaçların etkisiyle zaman içerisinde kendiliğinden siğaradan tiksiniyor ve içmeyi kesiyor.


Güncel Tedavi Araştırma

Bilim adamları şu anda yeni sigara bırakma tedavilerini  geliştirmek için bir çok araştırma yapmaktadır.gelişmeler   ümit vericidir , nikotine karşı kanın bagısıklık sistemini ğüçlendirerek nikotin tarafından beyine giden etkilerini bloke etmeye yonelik çalışmalar devam etmektedir.bu amaçla bilim adamları bir aşı geliştirme çalışası içerisindeler..


SIGARA, son yazılar, Champixi zyban,bupropion,sigara bırakma ilaçları,sigara nasıl bırakılır,sigara bırakmak için akapuntur hipnoz,puro bagımlılıgı,sigara krizleri kaç gün sürer

Secilmişler

suboxone bagimliligi ve sonuclari

      Suboxone.eroinin turkiyedeki arindirmadan sonra kullanilan etkisi kisiye gore sonuclari olan ama bir okadarda sıkıntilari olan bir il...

Sevdikleriniz