28 Temmuz 2013 Pazar

kokain ileri kullanimda kalici depresyona neden oluyor

kokain..dünyada eroinle beraber en çok tüketilen  fiyat olarak en pahalılarından ocak söndüren hayat bitiren eroin gibi yüksek derecede bagımlılık yapıcı özelliğe sahip zengin içecegi olarakda bilinen uyuşturucu türü..


ğeçenlerde okudugum bir makelede amerikada bir ünüversite tarafından yapılan bilimsel bir araştırma sonucu kokain düzenli olarak kullanan kişilerde kalıcı depresyon hastalıgını insana bırakıyor.
aslında diğer uyuşturucu türlerindede bu mevcut ama kokain kadar kalıcı olmuyor ,sebebi ise kokainin ,eroin gibi ilk  içişlerden sonra zamanla oföri duyguyu yani insanın kafasını iyi etmesi duygusunun yokolmayısıdır..kokain ne kadar uzun süre içilirse içilsin her zaman öföri duyguyu yaşatır..bu yüzdendir ona zengin içeceği deniliyor..depresyon hastalıgına yakalatmasının sebebi ise bu devamlı olarak öföri duygunun oluşmasından dolayı kaynaklaşıyor.

   kokain uzun süreli kullanımlarda beyindeki zevk keyf hoşnutluk neşe gibi bölümleri büyük oranda zarara ugratmasından kaynaklaşıyor.beynin ürettiği doğal endorfin akışını tamamen kokain alımına baglıyor.

kokain alımında beyindeki dopamin salgılama olayı diğer uyuşturucu türlerine göre çok daha fazla yukarı çıkıyor..beyin bunu normal yollarda çok ani ve etkili duygusal olaylarda çıkarırken kokain kullanıcı sık sık aldıgı uyuşturucu sebebiyle bunu ğün içerisinde devamlı yaşamakta ,kokainin bırakılması sonucunda ise beynin alışdıgı o dopamin mikatrı üretilememekte ,üretilen ise kişiye yetmeyip hoşnutsuzluk mutsuzluk ğibi dugulara kapılıp kişi tamamen sıkıntıya hiç birşeyden keyf almamaya ve depresyona ğiriyor.
bagımlı bir toplulugun içerisinden opiyat kullancıları antidepresan bagımlıları alkolikler ve kokain kullanıcıları arasında yapılan deneysel test ve psikoljik görüşmeler sonucunda diğer bagımlılara kıyasla kokain kullancıları daha az endorfin salgılarken  daha fazla hosnutsuzluk keyfsizlik hisleri yaşamaktaydı.
 bu bulgular sonucunda kokain kullancıların beyindeki zevk bölümünü tahrip ettiklerini dopamin seviyelerini düşürdüklerini beyine kalıcı zarar verdiklerini bunun sonucundada hayata bagılıklarını mutlulugu ws gibi depresyonun baslıca düşmanlarını yok ettiklerini ğörmekteyiz.

kokain anlık ve kısa vadede sahte mutluluklar yaşatsada bu anlık sahte mutluluklar sizi bir ömür boyu mutsuz umutsuz yapabilir hatta ğirilecek depresyon sonrası kişiyi intahara kadar götürebilmektedir.

Secilmişler

suboxone bagimliligi ve sonuclari

      Suboxone.eroinin turkiyedeki arindirmadan sonra kullanilan etkisi kisiye gore sonuclari olan ama bir okadarda sıkıntilari olan bir il...

Sevdikleriniz