29 Temmuz 2013 Pazartesi

sigaranin beyine etkileri

Sigara ve puro, pipo tütünü, ve çiğneme tütün nikotin içeren  ileri derecede bagımlılık yapıcı  tütün-diğer formları kolay bagımlı olunan zor bırakılan maddelerdir..

Nikotin kolayca kan tarafından emilen ve vucuttan atılması bırakılsa dahi yıllarca süren bagımlılıgı yüksek yüzyılımızın hastalıklı maddesidir.. Tipik bir sigara içen sigara yaktıgında 5 dakikalık bir süre boyunca sigara 10 mg katran zift ws alacak. Böylece, yaklaşık 1 ½ paket (30 sigara) sigara bir kişinin günlük her gün 300 mg bunun gibi yüzlercesini bulan katkı maddelerini vucuda sokması demek.

Kana girdikten sonra, nikotin hemen hormon epinefrin (adrenalin) i serbest bırakmak için böbreküstü bezleri uyarır. Epinefrin merkezi sinir sistemini uyarır ve kan basıncı, solunum ve kalp hızı artar.

Beyin yollarını kontrol eden ödül ve zevk etkiler için üretilen  nörotransmiter dopamin, kokain, eroin ve esrar, nikotin gibi yapay dopamin üreticileridir.. bu yapay dopamin üretimi sonucu beyin dopamini kendi salğılayamaz duruma ğelir ve nikotin ihtiyacı hiseder..zaman içerisinde kullanıcı dopamin seviyesini aynı tutmak için aldıı miktarıda yükseltir,buda beynin artık normal işlevinin yerine getirememesi salgıladıgı doğal enzimleri nikotin ve diğer uyuşturucular gibi yardımlarla ancak işlevsel duruma gelirki buda beyinde büyük tahribat demektir.. Çalışmalar, asetaldehit gibi tütün dumanı ek bileşikleri, beyin üzerinde nikotinin etkilerini artırmak amacıyla kullanılan binlerce katkı maddelerindendirr.

bagımlı siğarayı bırakmak istediğinde , sinirlilik, dikkat güçsüzlüğü, uyku bozuklukları, iştah artışı ve tütün için güçlü bir istek gibi yoksunluk belirtileri yaşar. siğarayı bırakırken destek almak kullanılabilecek bazı ilaçlar özellikle buprepion gibi siğara bırakmaya yardımcı ilaçlar bu bırakma evresinde oluşan kötü his ve fiziksel durumları en aza indirger..


sigara ve alkolün zararları, sigarayı bırakmak, sigara bırakma hattı, sigara alerjisi, sigara bırakma ilacı, sigara dumanındaki gazlar, SIGARA, bedava sigara bırakma

Secilmişler

suboxone bagimliligi ve sonuclari

      Suboxone.eroinin turkiyedeki arindirmadan sonra kullanilan etkisi kisiye gore sonuclari olan ama bir okadarda sıkıntilari olan bir il...

Sevdikleriniz