arkadaslar okudugunuz yazılarımıza yorumlarınızı sorularınızı önerilerinizi hertürlü bilğiyi lütfen çekinmeden yazınız,birbirimizi bilğilendirelim ,merak ettiklerimizi öğrenelim

Esrar kullanımının sonuçları
Öğrenme, hafıza, dikkat yetileri ve esrar

Esrar kullanımı öğrenme ve bilgi hatırlamayı olumsuz etkileyebildiği için, entelektüel kapasite, çalışma ve sosyal beceriler konusunda da gerileme görülmektedir. Bunun yanı sıra araştırmalar, esrarın hafıza ve öğrenmeyle ilgili olumsuz etkilerinin esrarın etkisi geçtikten sonra bile günler hatta haftalar sürebildiğini göstermektedir.

Esrar ve akıl hastalığı

Esrar kullanımına bağlı psikotik bozukluklar kullanımdan kısa bir süre sonra gelişmekte ve çoğunlukla kötülük görme sanrıları ya da kıskançlık sanrıları şeklinde olmaktadır. Esrar, kalıcı psikoza da yol açmaktadır. Bu konuda yapılan birçok araştırma gözden geçirildiğinde esrar kullananlarda şizofrenik bozukluk gelişme riskinin esrar kullanmayanlara göre 6.7 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Şizofreniye yatkın olan kişilerde esrarın psikozu başlatan veya alevlendiren bir etken olduğu düşünülmektedir. Kimde ve nasıl ortaya çıktığına ilişkin bilgiler ise henüz yeterli düzeyde değildir.

Esrar ve amotivasyon sendromu

Esrar kullanımının “Amotivational Syndrome”a yol açar. “Amotivational Syndrome” belirtileri arasında güdü ve hırsta düşüş, duyguların ifadesinde azalma, uzun süreli planlar yapıp yürütme kapasitesinin azalması ve engellenmeyle başa çıkma zorluğu sayılabilir. Ayrıca, esrar kullanıcılarında hedefe yönelik etkinlik kaybı, yeni sorunları çözme yeteneğinde de kayıp gözlenmiştir.

Esrarın yarattığı diğer olumsuz sonuçları

Kalp atışında artış ve kestirilemeyen kan basıncı değişimi esrar kullanımına bağlı etkiler arasında sayılabilir.  Esrar kullandıktan sonraki ilk bir saat içinde kalp krizi geçirme riskinin normalden dört kat daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Araştırmacılar bu etkinin esrarın kan basıncı ve kalp atışı üzerindeki etkisi ve kanın azalan oksijen taşıma kapasitesinin etkisinden kaynaklandığını öne sürmektedirler.

Esrar kullanımı, sıklıkla öksürük ile birlikte ağız ve boğazda yanma ve batmaya neden olur. Düzenli olarak esrar kullanan kişilerde, sigara kullananlara benzer, öksürük, balgam çıkarma, sık ve ani göğüs ağrıları sıktır ve yüksek akciğer enfeksiyonu riski vardır. Esrarı sigara halinde kullananlarda baş boyun kanseri geliştirme olasılığı yüksek olduğu ve kullanım sıklığı arttıkça bu hastalığın riskinin de yükseldiği iddia edilmektedir.

Sigara halindeki esrar, sigaraya oranla %50-70 arası daha fazla kanserojen hidrokarbon içermektedir. Esrar kullanıcıları, sigara içenlere oranla, genellikle dumanı içlerine daha derin çekip, nefeslerini daha uzun süre tutmaktadırlar. Bu şekildeki esrar içimi, akciğerlere daha fazla baskı uygulayıp kullanıcıların kansere daha eğilimli olmalarına neden olmaktadır.

Esrar kullanımı ağız kuruluğu ve iştah artışına neden olur.

Esrar etkisi altında araç kullanılmamalıdır

Esrar, kullanımından sonra araba kullanılması tehlikelidir. Esrarın araba kullanma üzerindeki olumsuz etkileri şunlardır: • Tepki verme zamanının yavaşlaması


 • Çevresel ışık uyaranlarını algılamada zayıflık


 • Zayıf göz takibi


 • Zaman ve yer algısında bozulma


 • Koordinasyonda zayıflama / bozulma


 • Fren ve hızlanmada hatalar, hız kontrolünün azalması


 • Yargı ve karar alma yeteneğinin zayıflaması, araba sollamada kaza riskinin artması


 • Özellikle birden çok iş yaparken, dikkatin zayıflaması / azalması


 • Kısa süreli hafızanın zarar görmesi


 • Alkol ve diğer uyuşturucu maddelerle birlikte kullanınca, olumsuz etkilerin artış göstermesi 


   esrar esrar çeşitleri esrar nasıl içilir esrar tohumu esrar ağacı esrar ağaçları nasıl yetiştirilir esrar ayıklama esrar alemi esrar belgeseli esrar bitkisi esrar bağımlılık yapar mı
  esrar bağımlılığı esrar bong esrar belirtileri esrar cigara esrar çekenler esrar etkileri esrar ekimi esrar erkek dişi ayrımı esrar en hızlı nasıl büyür esrar ekmek esrar etkisi nasıl geçirilir

Devamını oku...

GHB

 Genel bilgi

Elektrik panellerini temizlemeye yarayan bir kimyevi uyuşturucu maddeden sentez edilerek elde edilmiştir.

Sıvı, toz, tablet ve kapsül halindedir. Genellikle küçük şişecikler içinde satılır. Çoğunlukla ecstasy ve alkol ile birlikte kullanıldığı bilinmektedir. Kokusu ve tadı yoktur, etkisi 1-3 saat sürer. Kokusu ve tadı olmadığından, içki veya içilen herhangi bir şey içine kolayca karıştırılmaktadır. Özellikle klüp kültürü olan gençlerin kullandığı bir uyuşturucu türüdür.

Etkileri

GHB’nin sarhoşluk hissi verdiği bilinmektedir. Tecavüz edenlerin kişiyi etkisiz hale getirmek için GHB verdikleri de bilinmektedir. GHB alındıktan 10-20 dakika sonra etkisini göstermeye başlar.

GHB’nin yan etkileri oldukça fazladır. Koma, nefes alma zorluğu, beyinde kalıcı hasarlar, ölüm bu etkiler arasındadır. Kullananlarda bellek sorunu, bilinç kaybı sık görülmektedir.

Yoksunluk belirtileri

Yoksunluk belirtileri arasında anksiyete, ajitasyon, tremor ve delirium bildirilmiştir. Psikozda gözlenebilmektedir.

Zehirlenme belirtileri

Zehirlenme belirtileri alkol ve sedatif-hipnotik ilaç zehirlenmesine benzer. Ajitasyon, nistagmus, ataksi, sadasyon, amnezi, hipotoni kusma, kas spazmları ortaya çıkabilir.  Nöbet, apne bradikardi, bilinç kaybı ve ani kendine gelmeler, şiddet davranışları gözlenebilir. GHB’nin aşırı dozda kullanımı hızlı bilinç kaybı, kalp ritminde yavaşlama, nefes almada güçlük, kriz, vücut ısısında aşırı düşüş, kusma ve komaya sebep olmaktadır. Bu tablo kişinin komadayken kusması ya da nefes alamaması halinde ölümle sonlanmaktadır. Kişinin ayarladığı dozlarla bu uyuşturucu maddenin saflığı ve etkisi kontrol edilemediğinden sıkça aşırı doza sebep olabildiği bilinmektedir.
Devamını oku...

Maraş Otu

 

Genel bilgi
Yurdumuzun Güneydoğu Bölgesinde özellikle Kahramanmaraş ve Gaziantep çevresinde kullanılan maraş otu,  “Deli Tütün” (Nicotiana rustica L) denen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya asma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde edilmektedir.
Yeşilimsi bir rengi ve un gibi yapısı vardır. Çoğunlukla sigarayı bırakmak için başvurulan, ancak buna bağımlı kalınan bir dumansız tütün tüketimidir. Hasankeyf tütünü, ağız otu ya da deli tütün de denmektedir.
Kullanım  Şekli
Bu karışım ortalama bir tatlı kaşığı kadar avuca alınıp alt dudak ile çene arasına konmaktadır. Ağızda 5-10 dakika tutulduktan sonra tütün-tükrük karışımı ağızdan dışarı atılır. Bu işlem gün boyunca tekrarlanmakta hatta bazı kişiler dudakları arasına yerleştirdikleri bu toz ile uyumaktadırlar. Hazırlanırken maraş otuna belli yarı yarıya katılan kül alkaloidlerin baz haline getirilerek ağız mukozasından emilmesini sağlamaktadır.
Zararları
Hemen hemen sigara tütünü ile aynı alkaloidleri taşıyan ve genellikle sigaraya alternatif olarak kullanılan maraş otunun insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır. Gerek biyokimyasal immünolojik ve gerekse hematolojik parametreler üzerine zararlı etkiye sahip olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Dudak ile dişler arasındaki bölgeye konularak ağızda uyuşmalara neden olan maraş otunun sinir, sindirim ve solunum sistemlerinde zararlara yol açmaktadır.
Maraş otu, ağız florası denilen ağız sağlığını bozmaktadır. Bu nedenle ot kullanan kişilerin ağız problemleri oluşur. Maraş otu, dişi tutan kemik ve diş etinde kızarıklıklara ve iltihaplanmalara yol açar. Bunun neticesinde de; kemik ve diş eti zayıflar. Ayrıca maraş otu kullanımı sigarayla eşdeğer oranda kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ağız kanseri riskinin maraş otu kullanımına bağlı olarak artabileceği saptanmıştır.maraş otu maraş otu nedir maraş otu nasıl içilir maraş otu uyuşturucu mu maraş otu kafa yapar mı maraş otu zararları maraş otu nasıl içilir maraş otu kafa yapar mı maraş otu bitkisi maraş otu bırakma
maraş otu bağımlılık yaparmı maraş otu nasıl bırakılır maraş otu içilirmi maraş otu içeriği maraş otu kafa yapar mı maraş otu kafası maraş otu kullanımı maraş otu kullananlar maraş otu kullanmak yasak mı
maraş otu nasıl kullanılır
 
Devamını oku...

SİHİRLİ MANTAR - MAGIC MUSHROOOM (PSİLOSİBİN)

sihirli mantar, sihirli mantar etkileri, sihirli mantar kullanımı, sihirli mantar nasıl anlaşılır, sihirli mantar yan etkileri,

sihirli mantar, sihirli mantar etkileri, sihirli mantar kullanımı, sihirli mantar nasıl anlaşılır, sihirli mantar yan etkileri,


Genel bilgi
Sihirli mantarlar, içerisinde psilosibin(psylocybin), psilosin(psilocyn) ve musimol (muscimol) gibi psikedelik (psychedelic-uyarıcı) özelliği olan uyuşturucu maddeleri barındıran mantar türleridir. Sihirli mantarlarda ana psikoaktif uyuşturucu madde psilosibindir.
Bu mantar çeşitleri, LSD gibi halusinojenik etki özelliklerine sahiptir. Yani bu mantarlar vücuda alındıklarında bilincin değişmesine, his ve düşünce boyutunun daha geniş bir boyuta ulaşmasına neden olurlar. Kimyasal olarak, psikedelik uyuşturucu maddeler beynin  fonksiyonlarını etkileyerek; algı, his, hafıza, ve bilinçaltı gibi beyin süreçlerinin  bilince yerleşmesine ve bu süreçlerin engellenmeyerek gerçek hayattaymış gibi yaşanmasına (halüsinasyonlara) sebep olurlar.
Psikedelik, psilosin ve psilosibin içeren çok fazla mantar türü olduğu tahmin edilmektedir. Neredeyse tüm dünyada yetişen bu mantarların, bazı ülkelerde yetiştirilmesi ve bulundurulması serbest olduğu gibi, birçok ülkede kısıtlamalar vardır.
Kullanım yolu
Mantarlar kurutularak ya da çiğ olarak tüketilmektedir. Büyülü/sihirli mantar (magic mushroom), hem çiğ olarak besinlerle karşılaştırılarak yenebilir hem de sıvılaştırılarak yutulabilir. Büyülü mantarın birkaç değişik tipi vardır.
Eğer bu uyuşturucu madde ağızda bekletilip çiğnenirse 10 ile 40 dakika arasında, boş mideye çiğnenmeden yutularak tüketilirse 20 dakika ile 1 saat arasında etkisini göstermeye başlar. Bu etki 4 ile 6 saat arasında sürebilir.
Etkileri
Mantarı yedikten sonra 30-60 dakika içinde etkisi görülmeye başlar. Kullanıcılar, renklerin daha canlı ve yoğun hale geldiği, halüsinasyondan oluşan bir deneyim yaşarlar. Büyülü mantarın “trip”i yaklaşık 4 saat gibi, LSD’nin süresine göre daha kısa bir süredir.
Bu mantarlar alındıklarında nasıl etki edecekleri büyük ölçüde kişinin o anki ruh hali ve beklentilerine bağlıdır. Güvenli ve rahat ortamda alındıkları zaman güzel hayaller yaratırken, tersi durumlarda oldukça olumsuz tablolar oluşturabilir. Örneğin kişi uyuşturucu maddeyi kullanmadan önce kendini iyi hissediyorsa uyuşturucu madde kişide şöyle etkiler gösterebilir:
·         Genel mod değişimi ve öfori başlar.
·         Baş dönmesi oluşur.
·         Yaratıcı, felsefik ve derin düşünme meydana gelir.
·         Merak duygusunda artış olur.
·         İştah artışı olur.
Eğer kişi uyuşturucu maddeyi kullanmadan önce herhangi bir moda yakın değilse yani nötr bir ruh haline sahipse:
·         Duygusal açıdan hassaslık yüksektir.
·         Bilinç değişimi olur.
·         Zaman kavramında değişiklik (zamanın çok yavaş geçmesi) hissedilir.
·         Işığa karşı duyarlılık artar.
·         Gözbebekleri genişler, uyku hali oluşur.
·         Hatıralar gerçek hayatta yaşanıyor hale gelir.
Eğer kişi uyuşturucu maddeyi almadan önce kendini kötü hissediyorsa:
·         Yoğun korku duygusu oluşur.
·         Şiddetli baş ağrısı oluşur.
·         Yoğun mide bulantısı, midede rahatsızlık meydana gelir.
·         Baş dönmesi, sersemlik, bayılma hali oluşur.
·         Endişe duygusu yoğundur,kafa karışıklıklığı hissedilir.
·         Dikkat gerektiren işlerde başarasızlık olabilir.
Bununla birlikte uyuşturucu maddenin etkileri, kişinin aldığı dozaja göre de değişir. Örneğin; uyuşturucu madde başlangıç dozajında alınmışsa (0,25 gr. ile 0,75 gr arası):
·         Üşüme hissi, sinirlilik hali oluşur.
·         Hafif mide bulantısı olabilir.
·         Göz bebeklerinde hafif büyüme, ışığa karşı hafif duyarlılık oluşabilir.
·         Baş dönmesi ve hassaslık artar.
Eğer uyuşturucu madde orta dozda alınmışsa (0,75 gr. ile  2,5 gr. arası) :
·         Üşüme ve titreme yoğundur.
·         Ağır mide bulantısı ve midede rahatsızlık oluşur.
·         Işığa karşı duyarlılık çok fazladır. Yıldız ve gökkuşağı şeklinde ışık kümeleri görülür
·         Odaklanma ya çok fazladır ya da hiç yoktur. Özellikle geçmiş olaylara ve hatıralara odaklanma çok fazladır.
·         Endişe, neşe, merak, üzüntü, dinsel inanç gibi duygular üst seviyededir.
·         Görsel yetiler geniştir. Kişi çevresini farklı şekilde algılar, eş zamanlı birçok detayın farkına varılabilir.
Ağır dozda alınan uyuşturucu maddelerde (2,5 gr. ile 10 gr. arası) :
·         Orta dozdaki etkilerin hepsini göstermekle birlikte, bu etkilerin en üst seviyelerde oluşmasına neden olur.
·         Mide bulantısı, kusma meydana gelebilir.
·         Yüksek korkuyla birlikte, kişinin kendisine “Ben ne yapıyorum?”, “Yaşamımda neyi değiştirmeliyim ya da nereye gidiyorum?” gibi sorular sormasına neden olarak endişe hissini artırır.
·         Zaman algısında değişiklik oluşur, zamanın çok yavaş ilerlediği hissedilir.
·         Kişi çevresiyle konuşabilir, gördüğü hayalleri anlatabilir.
·         Vücut ısısı yükselir, kan basıncı yükselir ve kalp atışları hızlanabilir.
Yarattığı sonuçlar
Sihirli mantar kullanımında uzun süreli etkiler oluşabilir. Bunlardan en önemlisi “flashback” deneyimidir. Flashback deneyiminde kişi, yaşam deneyimlerinden belli kısımları yeniden yaşayabilir ve bu durum beklenmedik bir şekilde, aniden ve kendiliğinden gerçekleşebilir.
Eğer kişi bu mantarları kullanmadan hemen önce kendini kötü hissediyorsa ya da uyuşturucu maddenin dozajı çok yüksekse bu durum kişiyi “bad trip” lere sürükleyebilir. Bu durum halüsinasyonların çok ileri düzeye vardığı, sanrıların geliştiği ve tam bir psikotik tablonun gözüktüğü durumdur. Bu esnada kişi korkutucu ve dehşet verici duygular, istemsiz sarsıntılar yaşarlar, düşünce ve duygularda kontrol kaybı , delirme ve ölüm korkusu hissederler.
“Bad Trip” Deneyiminden Kurtulmak İçin
Sihirli mantarların en olumsuz etkilerinden biri olan “bad trip” deneyimi yaşanıldığında bu durumdan kurtulmak için;
·         Bulunulan ortam değiştirilmelidir,
·         O esnada çalan müzik değiştirilmeli, daha tanıdık şeyler dinlenmelidir,
·         Güven duyulan bir arkadaşla konuşulmalıdır
·         Bu duruma karşı direnç göstermeye çalışıldığı için vücut fonksiyonları dengesizlik gösterebilir. O yüzden nefes almaya yoğunlaşıp, nefes alış-veriş dengelenmeye çalışılmalıdır
·         Bu durumun yaratabileceği ölüm duygusu düşünülmemeye çalışılmalıdır.
·         Aşırı dozdan kurtulmak için su içmek gerekir. 
 sihirli mantar
sihirli mantar etkileri sihirli mantar etkileri sihirli mantar nasıl anlaşılır sihirli mantar yan etkileri sihirli mantar kullanımı sihirli mantar kafası sihirli mantar nasıl yetişir sihirli mantar uyuşturucu sihirli mantar yakalandı sihirli mantar zararları

Devamını oku...

Amfetamin


Günümüzde amfetaminler halen tıbbi amaçlar için kullanılan ilaçlardır. Bunlar içinde en önemlisi çocukluk çağında gözlenen dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu, depresyon ve narkolepsi adı verilen hastalıklardır. Şişmanlık tedavisinde de kullanılmakla birlikte, yarar ve zararları tartışmalıdır.
Dekstroamfetamin, metamfetamin, metilfenidat amfetamin çeşitleridir. Captagon, ritalin, dexedrine bu ilaçlardan bazılarıdır. Amfetaminler ülkemizde uyarıcı, zihin açıcı olarak bilinmektedir.
Efedrin ve propanolamin de amfetamin türevleri olup, burun tıkanıklığını gidermede ve iştah fazlalığını azaltmada kullanılırlar. Efedrin, efetal, Benzokodin efedrin içeren ilaçlardır.
Bütün amfetaminler ağız yolu ile alındıklarında hızla emilir ve çabuk etki gösterirler.
Görünüşü ve kullanış biçimleri
Beyaz, kokusuz, tadı acı, kristalize bir tozdur. Alkol ve suda kolaylıkla çözülebilir. Metamfetaminler bir çok formda kullanılmaktadır, içilebilir; buruna çekilebilir, ağızdan ya da enjeksiyon yöntemiyle damardan alınabilir. Hangi yolla alındığına bağlı olarak da, duygu durumunda değişik uyarılara neden olurlar.
Bazı kullanıcılar, satın aldıkları maddeyi yemek yemeden ve uyku uyumadan, her 2-3 saatte bir belli dozlarda alarak, ara vermeksizin tüketirler ki bu “run” diye bilinmektedir. Kronik kullanım, kişide işitsel ve görsel halüsinasyonlara; paranoyaya ve şiddet davranışının eşlik ettiği kontrol dışı öfke durumlarına neden olmaktadır.
Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri Amfetaminler gibi aktivitenin artmasına, iştahın azalmasına, genel bir hoşnutluk duygusuna neden olurlar. Metamfetaminin etkisi 6 ila 8 saatte sonlanır. Baştaki “rush” deneyiminden sonra tipik olarak, bireyleri şiddet davranışları sergilemeye yönlendiren yüksek düzeyde heyecan, ajitasyon durumlarını ortaya çıkartır. İçildikten ya da damardan enjekte edildikten hemen sonra kullanıcı “rush” ya da “flash” olarak adlandırılan ve birkaç dakika içinde sonlanan haz verici bir deneyim yaşar. Burundan çekenlerde ya da ağızdan alınanlarda neşeli olma durumu yaratırlar. Burundan çekmenin etkisi 3 ila 5 dk, ağızdan alınanınki ise 15 – 20 dk. içinde sonlanır.
Etkiler
Amfetamin alımını takiben şizofreni benzeri psikotik bir tablo gelişebilir. Amfetamin myokard enfarktüsüne, beyin damar hastalıklarına, şiddetli hipertansiyona ve iskemik kolite (barsakların oksijensiz kalması) neden olur. Alınan doz miktarına göre değişen şekilde, titreme, epileptik nöbet, koma ve ölüme neden olabilir.
Kısa süreli etkileri
Çok güçlü bir uyarıcı olduğu için çok küçük dozu bile uykusuzluğu ve fiziksel aktiviteyi arttırır; iştahı azaltır. Ağızdan ya da burundan çekerek alındığında; “rush” deneyiminin aksine uzun bir sürede sonlanan (yarım gün kadar devam edebilmekte) ve“uçuş”- (the high) olarak adlandırılan bir duyuma neden olur. Hem “rush” hem de “uçuş” duyumlarının; beyindeki dopamin nörotransmiterlerin çok yüksek seviyelerde salıverilmelerinin sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir. Metaanfetaminler zehirli etkilere sahiptir.
Metamfetamin alımı ile yüksek miktarda dopamin üretilmesinin; beyindeki sinir merkezleri üzerinde zehir etkisine yol açtığı düşünülmektedir. Kalp ve damar dolaşımı üzerindeki etkileri, hızlı ve düzensiz kalp artışı, kan basıncının artması şeklinde görülür, beyindeki küçük kan damarlarına geri dönüşü olmayan, felç üretecek oranda zarar verir.
Uzun süreli etkileri
Bağımlılık yaratır ve bu kroniktir; bırakılır, tekrar kullanılır; kompülsif bir şekilde maddeyi arama davranışına neden olur. Madde, beyinde fonksiyonel ve moleküler değişiklikler oluşturur. Ayrıca kişinin şiddet içeren davranışlar sergilemesine, anksiyete, konfüzyon ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar yaşamasına neden olur.
Kullanıcılar, bir takım psikotik özellikler de sergileyebilirler: paranoya, işitsel halüsinasyonlar, duygu durumu dengesizlikleri ve saplantılar-kuruntular vb. Ayrıca enjeksiyon yöntemiyle maddeyi alan kişilerde HIV ve hepatit B ve C virüslerinin görülme olasılığı yüksektir. Araştırmacılar, çok düşük seviyelerde de olsa, uzun süre metaanfetamin kullanmış olanların, beyinlerindeki dopamin hücrelerinin zarar gördüğünü tespit etmişlerdir. Kullanım zamanla, dopamin seviyesinin azalmasına yol açar ve Parkinson hastalığındaki gibi bir takım ciddi hareket bozukluklarına neden olur.
Yoksunluk belirtileri
Yoksunluk belirtileri arasında sıkıntı (anxiety), mutsuzluk ve çöküntü hali, güçsüzlük, hareketsizlik, kabuslar, fazla uyuma, başağrısı, terleme, mide ve kas krampları sayılabilir. Bu belirtiler, amfetamin kesildikten  2-4 günde en yüksek düzeyine ulaşır ve yaklaşık bir hafta sürer.
Entoksikasyon ve sonuçları
Aşırı doz alımı sarsılma ve çırpınmalara yol açabildiği gibi beden ısısının tehlikeli boyutlara hatta bazen öldürücü seviyelere kadar yükselmesine neden olur. Eğer hemen müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir.
Kokain ve Metamfetaminin Farkları
Metamfetaminler de amfetaminler ve kokain gibi stimülan olarak sınıflandırılır. Bu stimülanların benzer davranışsal ve psikolojik etkileri olsa da; temel mekanizmalarında ve sinir hücreleri seviyesinde nasıl çalıştıklarına bağlı olarak farklılaşırlar.
Vücutta neredeyse tamamıyla metabolize edilip çabucak atılan kokainden farklı olarak, metamfetaminler daha uzun süre faaliyet gösterirler ve maddenin büyük bir yüzdesi değişmeden bedende kalır. Bu, metamfetaminin beyinde daha uzun süre varolmasıyla yani uzun süreli stimulan etkisinin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmaktadır.
Farkları özetlersek;
Metamfetamin İnsan yapımı, içmek 8-24 saat arasında sonlanan bir etki yaratan, %50’si 12saat içinde bedenden atılan, sınırlı medikal kullanımı olan bir maddedir.
Kokain; bitkiden elde edilen, 20-30 dk. arasında sonlanan bir etki yaratan, %50’si 30 dk. içinde bedenden atılan, bazı cerrahi işlemlerde lokal anestetik olarak kullanılan bir maddedir.
Metamfetamin resimleri

 amfetamin amfetamin içeren ilaçlar amfetamin içeren bitkiler
amfetamin etkileri amfetamin yapımı amfetamin nedir amfetamin bağımlısı amfetamin bağımlılığı amfetamin yan etkileri amfetamin bağımlılık yapar mı amfetamin bağımlılığı tedavisi amfetamin belirtileri amfetamin cz amfetamin craze amfetamin concerta

Devamını oku...

CRACK (TAŞ)

 
CRACK,crack nasıl yapılır , crack bağımlılığı ,kokain,crack nasıl içilir

CRACK,crack nasıl yapılır , crack bağımlılığı ,kokain,crack nasıl içilir

Genel bilgi
Kokainin çok etkili bir formudur. Crack, kokain hidroklorid formundan sobyum bikarbonat ya da amonyum ve su kullanılarak edilir. "Crack" içime hazır, küçük miktarlarda satılır. 10 saniye içinde etkisini gösterir. Bağımlılık etkisi çok yüksek olduğu bir içişten sonra, kişi ikincisini almak için şiddetli bir istek duymaktadır.
Türkiye’de daha çok “taş” denmektedir.
Etkileri
Diğer sentetik uyuşturucularda da olduğu gibi, kişinin crack diye satın aldığı uyuşturucu madde her zaman crack çıkmadığından, etkisinin tam olarak ne olacağını önceden kestirmek çok mümkün değildir. Bu yüzden, aşırı doz kullanımı olmadan da crack kullanımlarında ölüm meydana gelebilir.
Bağımlılığı çok çabuk gelişir ve kullanılan miktarı arttırma gerekliliği doğar. Miktar arttıkça harcanan para da arttığından, crack alabilmek için suç işlemeye başlama olasılığı yüksektir. Uyuşturucu madde etkisindeyken kişinin kalp atışları hızlanır, kalp krizi geçirme riski yükselir, ani kan basıncı artışı ortaya çıkabilir, aşırı depresif ruh hali ya da intihar eğilimli davranışlar gözlemlenebilir.
Yoksunluk belirtileri
Kokainin yoksunluk belirtileriyle aynıdır. Uyuşturucu madde etkisini kaybetmeye başlayınca kişi kendini mutsuz, bitkin, sıkıntılı, kaygılı, hiçbir şeyden keyif alamaz, güçsüz, sinirli hisseder. Uyuma isteği doğar, bazen korkunç rüyalar da görülebilir. Bu çöküntüden kurtulmak için kişide tekrar uyuşturucu madde kullanma isteği doğar ve bu durum bir kısır döngüye dönüşür.
Yarattıkları
Uzun süreli kullanımın sonunda insanlarda sinirli, telaşlı, paranoid bir tablo ortaya çıkabilir. Crack kullanımı çeşitli solumun yolu problemlerine, akciğer ve göğüs ağrılarına yol açabilir.
Devamını oku...

esrarı kova şeklinde içmek

insanoğulunun uyusturucyu kesfetmesinden sonra o nasıl içiceği konusunda arayısları başlamıştır bu seferde..
Devamını oku...

eroin bagımlılıgı nasıl oluşur

eroin bagımlılıgı nasıl oluşur
eroin uyuşturuculariçinde en çabuk bagımlılık yapan maddedir..bagımlıolmak bir o kadar kolay iken bırakmakçok daha zor hatta çok iyi bir tedavi iyi birpsikolojik destek  ve tedav rası çok büyükdikkat ister..
dönülen eski ortam veyahutinsan ruhunda olan bir boşluk sıkıntı stres bir anda okadar tedavinin çilenin sıkıntının boşa ğitmesine neden olur..bu yüzden çok dikkat edilmeli mükemmel bir irade oluşturulmalıdır..
insanlar arasında genelde eroin bir veya birkaçiçimde fiziki ve psikolojik bagımlılık yapar diye yaygın bir  söylenti var..aslında kısmen de olsa doğrudur amağelişen bagımlılık eroinden ziyade içiciler arasındaki deyimiyle kafasını aramatibbi olarak açıklaması ise oföri duyguyu tekrar yaşama isteğidir..
eroinin ilk zamanlarda içilmesiyle oluşan ve bagımlıolundugunda asla bir daha o duyguyu yaşayamayacagınız sadece içmediğinizde oluşan krizi  atlatmak için içeceginiz o  ilk kafasını arama duygusu bagımlılıgı başlatır.
eroin bagımlılıgı eger kişinin hayatında daha önceden uyuşturucu kullanımı var ise esrar kokain hap vs kafası çok farklıoluşu insanı iyimserliğegarip bir mutlluluga rahatlamaya ğötürmesiilkiçen birini ikinci  ondan sonra üçüncü içmeye teşvik ederki bu böyle ğider eger bırakılmaz ise..
eroin bagımlılıgı eger iğne değilse rutin olarak 10 ile 15 ğün arasında içilen ve herğeçen ğün o ilk kafasının arayışıyla dozajını yükselteren alınan maddenin zaman içersinde hücrelere yerleşmesi 15 ğünden sonra içilmediğindeoluşan belki çok agır olmasada yoksunluk sendromu yani eroin krizini atlatmak için teleşla tekrar içilmesi için beynin yapdıgı baskıyla
arayışa düşürmesi bagımlılıgın ilk başlangıcıdır..yani aslında kimse ilk bir kaçiçimle fiziki ve psikolojik  olarak kriz yaşamadıgı için bagımlı değildir..sadece o ilk içimlerdeoluşan sahte iyimserlikcekici ve cazip ğelmiştir..daha önce esrar hap ws kullanan kişilerin bu maddeleri ara sıra ara verdiklerinde fazla bir sıkıntıolmayısı sebebiyle eroininde aynı şekilde olacagını sanmaları,kendilerine aşırıgüvenmeleri,bana bir  şey olmaz mantıgı zaman içerisinde insanı bagımlılıga götürmektedir.
eroin malesef çagımız uyuşturucu hastalıgının en illet en kötüen ölümcül maddesidir..bagımlılık süreci inanılmaz kısadır ,tedavi süreci ise bir ömür boyudur,,eroinden on yıllarca uzak duran birkimse küçücükbirparcaiçimle bir şey olmazmantıgıyla bir anda tekrardan kendini o bataklıkda bulabilmektedir..
her ne olursa olsun arkadaslar söz konusu eroin ise asla kendinize güvenmeyiniz.eroin sizden çok daha kuvvetli dirayetli güçlü insanları pençesine alıp bitirmiştir..eroinin hikayesi asla bitmez ,eger siz onu bitirip ebedi şekilde gömmez iseniz..
eroin ,eroin bagımlılıgı,eroine ne kadar zaman bagımlıolunur,kaç kere içmekle eroin bagımlısı olunur
aglatan güldüren sinirlendiren esrar gibi bilinen yanlış hurafeler...
Devamını oku...

esrar

esrar :
genelde uyuşturucu bagımlılarının ilk olarak tatdıgı ottur ğünahı yoktur,dogaldır bir zararı olmaz,toprakdan çıkıyor  ne olacak,bagımlılığı yoktur istendiği zaman bırakılabilir ğibi esrar hakkında aslında hiç de dogru olmayan yalan yanlış söylentiler
esrarın tarihiçok eski zamanlara dayanmaktadır ,hatta bazı toplumlar eskiden kabileler arası barışlarda esrarı barış çubugu olarak nitelendirirlermiş ,yaptıgı ve verdiğikeyif duygusundan dolayı..aslında masum ğörünen esrarın ,herğün uyuşturucdan ölen insanların dolaylıda olsa sorumlusunun ta kendisi oldugunu biliyormuydunuz..çünkü ğenel olarak eroin hap ğibi agır alışılması kolay bırakılması zor hatta çogu zaman ölümlere ğötüren maddeyi kullanan kişilerin ilk aldıgı uyuşturucu madde esrardır..
esrarı kullanan ortamdaki insanların içine ğiren madde bagımlısı insanların diğer ot kullanan kişilere kendi kullandıgı maddeyi takdim etmesi olsun,esrar bulanamadıgı zamanlarda torbacıların önerileriyle maddeyi almış insanların cahilce denemeleri sonucu olsun,esrarsatan torbacının maddenin daha karlı olması sebebiyle ğelen müşterilerine eroin hap ğibi maddeleri tavsiye etmesiğibi bir sürü nedenden kişiler esrardan maddeye ğeçişyappmışlardır..
esrar yetiştirildiğibölğeye zamana atılan tohuma bakımına alıdıgı ğüneşe ğöre değişik sertlikdekafa sunar insanlara..
esrar hakkında insanlar arasında  söylenen yalan yanlış hurafelerden en yaygın olanı aglatacı ğüldürücü ucurucu ğibi esrarı sınıflandıran dedikoduların aslında hepsinin birer yalan oldugu  esrarı gercekden sık sık kullanan kişiler tarafından bilinmektedir.
esrar dediğim ğibi türüne ve yetirştirilme şekline ğöre insanın kafasında  değişik öför duygular verebilir ama esrar direkolarak ağlatma sinirlendime ğibi etkiler vermez..bu tamamen insanın o anki yaladıgı duygu yogunlugu ile ilğilidir..içkiortamlarından bilinen şekliyle kafası bozukken insan daha çabuk sorhoş olunur   denilen aslında bilimselolarak dogruda denebilecek söylem esrar içinde ğeçerlidir
esrarın kalitesine ğöre kişinin yaşadıgı duygu durumu esrarın kendi içinde olan beyni teslim alma halisilasyon zaman kavramın bitşiğibi etkileri sebebiyle tripdiyede tabir edlen durumdan dolayı kişiyio duyguların daha yogun yaşamasına sebeb vermektedir..kişi  canı  çok sıtkın ise duygusal bir boşluk yaşıyor ise esrarın alınması ile o duygular  bilinç altından beynin artık saklayabilme bölümünün işlevselliğini yitirmesi sonucu aglamaya canısıkılmaya başlyabilmekte ,keyifli anında çok daha fazla ğülüpeğlenebilmekte veya korku durumna ğirebilmektedir..
esrar kısaca size farklı bir olmayan durum yaratmaz tam aksine esrar sizin biliçaltınıda bastırılmış duyguları ortaya çıkarır..esrar içildiğinde beynin büyük kısmı ya işlevselliğini yitirmiş yada tam olarak kullanamadıgından tüm duygular çok daha cabuk ortaya çıkabilmektedir.
arkadaslar üsttede belirttiğim ğibi ottur doğaldırğibisöylemler tamamen hepimizin yaşadıgı şekliyle saçmadır..bagımlılıgın başlangıcı olan esrar ortamın değişmesi ile sizisonu dipsiz bir kuyu olan bir bataklıga çeken aracı olabilir.
esrar,esrarın etkileri,aglatan esrar,güldüren esrar,esrarın beyindeki etkileri,
Devamını oku...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...